Opt

Optimum Nutrition discount code October 2026

checked on

Popular from Optimum Nutrition

All products
Clear Protein & Creatine Pack
-23%

Optimum Nutrition

Clear Protein & Creatine Pack

£43.89 £56.99

View product
2x Gold Standard 100% Whey Protein
-13%

Optimum Nutrition

2x Gold Standard 100% Whey Protein

£171.50 £196.00

A
View product
Gold Standard Starter Pack
-16%

Optimum Nutrition

Gold Standard Starter Pack

£73.43 £86.99

View product
Gold Standard 100% Whey

Optimum Nutrition

Gold Standard 100% Whey

(2.190)
£24.00

≈ £2.40 / serving

A
View product
Micronised Creatine Powder

Optimum Nutrition

Micronised Creatine Powder

(2)
£47.00

≈ £0.37 / serving

A
View product
Micronised Creatine Monohydrate Sachets

Optimum Nutrition

Micronised Creatine Monohydrate Sachets

(14)
£9.00

≈ £1.32 / serving

View product
Clear Protein Powder

Optimum Nutrition

Clear Protein Powder

(49)
£35.00

≈ £2.19 / serving

View product
Micronised Creatine Monohydrate Sachets

Optimum Nutrition

Micronised Creatine Monohydrate Sachets

(14)
£9.00

≈ £1.32 / serving

View product
More about Optimum Nutrition: prices, codes and FAQ

About Optimum Nutrition

At Optimum Nutrition you get a discount by entering a discount code at checkout. Tested on 5 October 2026 by our editors.

One of the most compared brands on Fit Discounts. We collect Optimum Nutrition products from different shops and put them side by side honestly, so you never pay too much.

4,8 avg. rating 208 products compared

Prices and codes checked on by the editorial team. We check the codes daily; if a code stops working, we remove it right away.

Optimum Nutrition prices per serving compared

# Product Price Price per serving Rating Last measured
1 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey £24.00 · 300 g ≈ £2.40 / serving £80.00 / kg 4,9/5 (2190)
2 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder £40.00 · 600 g ≈ £2.00 / serving £66.67 / kg 4,9/5 (2190)
3 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder Double Rich £32.00 · 465 g ≈ £2.06 / serving £68.82 / kg 4,9/5 (2190)
4 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder £98.00 · 2,27 kg ≈ £1.30 / serving £43.17 / kg 4,9/5 (2190)
5 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder £98.00 · 2,28 kg ≈ £1.29 / serving £42.98 / kg 4,9/5 (2190)
6 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder £170.00 · 4,53 kg ≈ £1.13 / serving £37.53 / kg 4,9/5 (2190)
7 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder Double Rich £98.00 · 2,26 kg ≈ £1.30 / serving £43.36 / kg 4,9/5 (2190)
8 Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder £98.00 · 2,27 kg ≈ £1.30 / serving £43.17 / kg 4,9/5 (2190)

Prices checked on 5 October 2026 — discounts are already included in the price per unit. ≈ = calculated with the standard serving of the category (e.g. 30 g protein, 5 g creatine).

Is Optimum Nutrition cheap compared to other shops?

Optimum Nutrition is not the cheapest per kilo in any of the 2 categories below; the table shows the gap to the cheapest shop. Price per kilo, discounts included, same selection as on our price pages.

Category Cheapest at Optimum Nutrition Cheapest in the UK Difference Rank Optimum Nutrition
Creatine monohydraat Micronised Creatine Powder Blue — £61.11 / kg Bulk — £35.98 / kg +70% #4 of 5 shops
Pre-workout Platinum Pre-workout Powder — £71.43 / kg Applied Nutrition — £0.57 / kg +12432% #3 of 3 shops

Compared on the cheapest variant per shop; the full lists are on the linked price pages and update automatically.

Frequently asked questions about Optimum Nutrition discount codes

How do I use a Optimum Nutrition discount code?

Copy the code above, go to the Optimum Nutrition webshop and paste the code into the discount code field at checkout. The discount is then applied automatically.

Do these Optimum Nutrition discount codes really work?

Yes, we check the codes regularly (see the date at the top of the page). Does a code no longer work? Try another one from the list; we replace expired offers as soon as possible.

How often are there new Optimum Nutrition discount codes?

Regularly, especially around sale periods. Save this page and you will always have the current Optimum Nutrition codes at hand.

Can I combine several Optimum Nutrition discount codes?

Usually not; often only one code works per order. So pick the code with the highest discount for your order.

What is the best way to save money at Optimum Nutrition?

Combine an active discount code with the sharpest-priced products. We compare the Optimum Nutrition products per shop, so you get the lowest price and the discount.