Ult

Ultrasun discount code October 2026

checked on

Popular from Ultrasun

All products
Family Wet Skin Spray SPF50

Myprotein

Family Wet Skin Spray SPF50

£32.00

£16.00 / 100 ml

View product
SPF50 UV Face & Scalp Mist

Myprotein

SPF50 UV Face & Scalp Mist

£22.00

£29.33 / 100 ml

View product
Body Tan Activator SPF50

Myprotein

Body Tan Activator SPF50

£32.00

£16.00 / 100 ml

View product
Transparent Sun Protection Sports Gel SPF30

Myprotein

Transparent Sun Protection Sports Gel SPF30

£44.00

£11.00 / 100 ml

View product
UV Face and Scalp Mist SPF50

Myprotein

UV Face and Scalp Mist SPF50

£32.00

£21.33 / 100 ml

View product
Clear Spray SPF 30 – Sports Formula

Myprotein

Clear Spray SPF 30 – Sports Formula

£30.00

£20.00 / 100 ml

View product
Sports Spray SPF 50

Myprotein

Sports Spray SPF 50

£30.00

£20.00 / 100 ml

View product
Sports Gel SPF20

Myprotein

Sports Gel SPF20

£44.00

£11.00 / 100 ml

View product
More about Ultrasun: prices, codes and FAQ

About Ultrasun

At Ultrasun you get a discount by entering a discount code at checkout. Tested on 5 October 2026 by our editors.

One of the most compared brands on Fit Discounts. We collect Ultrasun products from different shops and put them side by side honestly, so you never pay too much.

10 products compared

Prices and codes checked on by the editorial team. We check the codes daily; if a code stops working, we remove it right away.

Ultrasun prices per serving compared

# Product Price Price per serving Last measured
1 Ultrasun Family Wet Skin Spray SPF50 £32.00 · 200 ml £16.00 / 100 ml
2 Ultrasun SPF50 UV Face & Scalp Mist £22.00 · 75 ml £29.33 / 100 ml
3 Ultrasun Body Tan Activator SPF50 £32.00 · 200 ml £16.00 / 100 ml
4 Ultrasun Transparent Sun Protection Sports Gel SPF30 £44.00 · 400 ml £11.00 / 100 ml
5 Ultrasun UV Face and Scalp Mist SPF50 £32.00 · 150 ml £21.33 / 100 ml
6 Ultrasun Clear Spray SPF 30 – Sports Formula £30.00 · 150 ml £20.00 / 100 ml
7 Ultrasun Sports Spray SPF 50 £30.00 · 150 ml £20.00 / 100 ml
8 Ultrasun Sports Gel SPF20 £44.00 · 400 ml £11.00 / 100 ml

Prices checked on 5 October 2026 — discounts are already included in the price per unit.

Is Ultrasun cheap compared to other shops?

Ultrasun is the cheapest per kilo in 1 of the 3 categories below; in the others the gap to the cheapest shop is bigger or smaller. Price per kilo, discounts included, same selection as on our price pages.

Category Cheapest at Ultrasun Cheapest in the UK Difference Rank Ultrasun
Creatine monohydraat THE Creatine (Creapure®) — £74.69 / kg Bulk — £35.98 / kg +108% #5 of 5 shops
Whey-isolaat (±1 kg) Impact Whey Isolate Powder — £44.09 / kg Ultrasun cheapest #1 of 2 shops
Pre-workout Impact Pre-Workout — £18.75 / kg Applied Nutrition — £0.57 / kg +3189% #2 of 3 shops

Compared on the cheapest variant per shop; the full lists are on the linked price pages and update automatically.

Frequently asked questions about Ultrasun discount codes

How do I use a Ultrasun discount code?

Copy the code above, go to the Ultrasun webshop and paste the code into the discount code field at checkout. The discount is then applied automatically.

Do these Ultrasun discount codes really work?

Yes, we check the codes regularly (see the date at the top of the page). Does a code no longer work? Try another one from the list; we replace expired offers as soon as possible.

How often are there new Ultrasun discount codes?

Regularly, especially around sale periods. Save this page and you will always have the current Ultrasun codes at hand.

Can I combine several Ultrasun discount codes?

Usually not; often only one code works per order. So pick the code with the highest discount for your order.

What is the best way to save money at Ultrasun?

Combine an active discount code with the sharpest-priced products. We compare the Ultrasun products per shop, so you get the lowest price and the discount.